UpStage Festival’i Dijital Dantel’de

upstage

video için tıklayın!

9 Eylül 2009’da Yeni Zelanda saatiyle 14.00’da başlayacak ve 20 saat sürecek olan canlı gösteriler, bu yıl 3.’sü düzenlenen UpStage Festivali’nde çevrimiçi performansları olarak Dijital Dantel-/etc İstanbul’da olacak.

090909 UpStage Festival, 9 farklı saat diliminden geçen sanatçıların 13 canlı çevrimiçi performansını (siberperformansları) gururla sunar. İsteyenler bu performansları internet kanalıyla izleyebileceği gibi, dünyanın 10 noktasındaki fiziki mekanlara giderek gerçek hayatta (RL) da izleyici olarak katılabilirler. Tam program için http://www.upstage.org.nz adresi ziyaret edilebilir.

Festival kapsamındaki performanslar farklı türleri adres gösteriyor. ‘Salvation’da yakında batması muhtemel iki şehir olan New York ve Venedik buluşurken, ‘Snow White and the Seven Chihuahuas’da perimasalının prensesi kontrolsüz güç ve narsizm yoluyla çöküyor; ‘The Dish’ de kelebek etkisi sanal bir mutfaktan süzülüp içeri geçerken, ‘Maui and the Sun’ geleneksel Maori masalını yeniden dillendiren bir grup çocuk üzerine ilerliyor. İzleyiciler ‘Open Experimental Zone’da kara bir deliğin içine düşüyor ve ‘At Home with Mr and Mrs Smith’ ile kibar konuşmaların rastgele ve anlamsız doğasıyla karşılaşıyor. Tüm bu bahsi geçenler 090909 UpStage Festival’de izleyici ve dinleyiciye sunulacak performanslardan birkaçı.

Dünyanın herhangi bir yerindeki insanların canlı olarak çevrimiçi performanslara katılmasına olanak saplayan UpStage, coğrafi olarak dağınık durumda olan performans sanatçılarının gerçek zamanda oluşturduğu web tabanlı bir platform. Oyuncular imajlar, ses, video ve yazı yoluyla performanslarını oluştururken, ‘avatar’larını (sesli konuşan ve hareket eden grafik karakterler) kumanda ediyorlar. İzleyiciler ise bir sohbet aygıtı aracılığıyla performanslar hakkında etkileşimde bulunabiliyor.

Performanslar internet bağlantısı ve web tarayıcısı olan herkese açık. 090909 Upstage Festival, 070707 ve 080808 UpStage Festivalleri’nin başarısı üzerine ilerlemektedir. Tüm performanslar web’de canlı olarak görüntülenir; ancak isteyen izleyiciler gerçek hayatta da bifiil katılımda bulunabilirler. İşte bu yılın fiziksel performans mekanları: Wellington (Yeni Zelenda), Munich (Almanya), Oslo (Norveç), Graz (Avusturya), Nantes (Fransa), Istanbul (Turkiye), Eindhoven (Hollanda), Surrey (BC, Kanada), Calgary (Kanada) and Pancevo (Sırbistan).

Sanatçılar The Plaintext Players (Avrupa/ABD) ve ActiveLayers’ın (Yeni Zelanda/Birleşik Krallık/ABD/Avusturalya) çevrimiçi performanslar konusunda uzman sanatçılarından böyle bir deneyimi ilk kez yaşayacak en genci 10 yaşında olan performansçılara kadar çeşitli grupları bir araya getirmektedir.

Tüm performansların, sanatçıların, performans saatlerinin ve GZ geçiş nodlarının bilgileri için adresiniz http://www.upstage.org.nz Sahnelere canlı bağlantı linkleri 9 Eylül tarihinden itibaren UpStage web sayfasından yayına alınacaktır; çevrimiçi katılım için linke bir tık kafidir!

İstanbul performans mekanı Dijital Dantel-/etc İstanbul kadınların ve transların özgür teknoloji ve sanat karnavalı çerçevesinde Haymatlos’tur (İstiklal Caddesi Rumeli Han No:48 C Blok Kat:2 Beyoğlu). Performanslar saat 19.00’da başlayacaktır. Performanslara katılım herkese açıktır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: